Soru:
Güçlü lezzetini kolaylaştırmak için koyun eti hazırlamanın bir yolu var mı?
AttilaNYC
2010-07-23 06:57:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Koyun eti biraz "gamey" tada sahiptir, pişirmeden önce bu "gamey" aromasını azaltan bir şekilde hazırlamanın bir yolu var mı?

Koyun eti mi yoksa kuzu mu? Aynı değiller.
Dört yanıtlar:
#1
+5
Dinah
2010-07-23 07:09:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lezzet, etin kesimine ve hazırlanışına bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir.

  • Farklı kesimlerin (ör: pirzola ve but) tadı çok birbirinden farklı (bacaklar ve daha sert etin tadı daha tatlıdır)
  • Kıyma kuzunun hemen hemen hiç av tadı yoktur
  • İyi pişmiş et, orta boydan daha az gamlı bir tada sahiptir ( Düzenle : ilgili Bana tadı böyle "bitmiş". Cevap verdiğimden beri, bunun tam tersini kendi deneyimleri olduğunu söyleyen biriyle tartıştım.
  • Çok fazla sebze veya lezzetli nişastayla yemek pişirmek, kontrast, hafif bir nişastadan daha güçlü tadı azaltır. Mütevazı bir nişasta, güçlü gamey tadı vurgular
#2
+4
Gilead
2010-07-26 08:23:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink
  1. Oyunun çoğu yağdan gelir. Domuz eti veya sığır yağının aksine, koyun yağının güçlü bir kokusu vardır ve çoğu insan tarafından yenmez olarak kabul edilir. Mümkün olduğunca çoğunu kesmek istiyorsunuz. http://chestofbooks.com/health/nutrition/Medicinal-Meals/Mutton-Fat.html

  2. Aynı zamanda keçinin tahılla mı yoksa otla mı beslendiğine bağlıdır. İkincisi, daha doğal olmasına rağmen, güçlü bir kokusu olan et üretme eğilimindedir.

  3. Koyun eti pişirmeye gelince, kokudan kurtulmanın tek tatmin edici yolunun ondan köri yapmak olduğunu buldum. İnternette pek çok iyi Hint koyun eti köri tarifleri var.

Koyun eti keçi değil, koyun eti olduğundan oldukça eminim.
Koyun eti, dünyanın belirli bölgelerinde keçi etine verilen bir diğer isimdir. Http://en.wikipedia.org/wiki/Goat_meatMutton, koyun için de kullanılmaktadır.
Wikipedia bağlantınıza göre * koyun *, bu bölgelerdeki (yetişkin) koyun eti için konuşma dilinde kullanılan bir terimdir, ancak teknik olarak sadece koyun anlamına geldiği belirtilmiştir.
Tadı hayvanın diyetine bağlı olan yağdan geldiği doğru olsa da, "çoğu insanın" koyun yağının yenmez olduğunu düşündüğünü sanmıyorum; Bu tutum muhtemelen Amerikalılarla veya tahılla beslenen hayvanların yumuşak tadına alışmış insanlarla sınırlıdır. Bunu desteklemek için, "chestofbooks.com" adresindeki kendi bağlantınız koyun yağını hazırlamanın yollarını açıklıyor ve onu kesmekten bahsetmiyor.
#3
+3
rbrayb
2010-07-23 10:42:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak kuzudan mı yoksa koyun etinden mi bahsediyorsunuz?

Koyun eti güçlü bir tada sahiptir - bu, pembe kabuğun çıkarılması ve gereksiz yağların kesilmesiyle azaltılabilir.

Ayrıca sarımsak, zeytinyağı, nane, şarap, biberiye ve kekik, biber, kuru hardal ve köri tozu gibi şeyleri de ekleyerek lezzeti tamamlayabilirsiniz.

#4
+1
Christopher Cashell
2012-04-05 01:41:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Koyun etinin gam lezzetini azaltmanın en iyi yolu koyun eti yerine kuzu eti kullanmaktır. Dünyanın çoğu yerinde kuzu, 1-2 yaşından küçük bir koyunun etidir. Koyun eti, yetişkin bir koyunun etidir.

Kuzu eti, daha yaşlı bir koyunun etinden daha yumuşak ve daha az gamlı olma eğilimindedir.

Soruya * sorulduğu gibi cevap vermiyor *. Ancak bu, OP'nin * gamey lezzetinden * kurtulma endişesine cevap veriyor. İmza .. Jerry Seinfeld * salatası bu koyun etinde hiçbir şey yok *


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...