Soru:
Petekle depolanan bal neden daha uzun süre dayanır?
acrosman
2010-07-19 15:39:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kısa süre önce, petek ile kaplarda saklanan balın kristalleşmediğini (veya kesinlikle olmadan saklandığı kadar hızlı olmadığını) keşfettim. Buna neden olan mekanizma nedir? Tarak ile saklamanın gerçek bir dezavantajı var mı?

üç yanıtlar:
#1
+9
iwein
2010-07-19 17:15:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arılar, bala kristalleşmeyi engelleyen enzimler ekler. Bu enzimler, ısıtma gibi birçok işleme tekniği tarafından yok edilir, ancak bu tür teknikler aynı zamanda peteği fiziksel olarak da tahrip eder, bu nedenle bunlar petek içindeki balda kullanılmaz.

Bu tür bal bazen ham bal olarak da adlandırılır.

Bir yan not olarak, kristalize bal tüketim için uygundur. Kristallerden kurtulmak istiyorsanız, kavanozu biraz ısıtarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

Öyleyse (sadece) santrifüjle ayrılan bal diğerlerinden daha uzun süre dayanmalı mı?
Pekala, tam olarak değil, ham bal o kadar hızlı kristalleşmez, ancak ısıtma da onu sterilize etmek için yapılır. Kristalize bal, uzun süre tüketim için hala uygundur. Belki ham bal daha önce başka bir şekilde bozulur, ama eminim yaşlanacaktır. Http://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/54872/jewish/Fifty-Year-Old-Honey. htm
#2
+3
ant
2010-07-19 20:53:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bal, teknik olarak asla bozulmaz. Mısır mezarlarında buldular ve hala "iyi".

#3
+1
Ben
2010-07-19 20:11:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorunuzun cevabı değil, ancak kristalleşmiş balı biraz ısıtırsanız, tekrar sıvılaşacak ve daha sonra bir süre sıvı kalacaktır - neredeyse ilk kristallenme süresi kadar.

Burada ayrıca bahsedilmiştir: http://cooking.stackexchange.com/questions/1122/can-i-prevent-honey-from-congealing-hardening-in-the-pantry


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...