Soru:
Ne tür bir kahve değirmeni en iyisidir?
fryguybob
2010-07-24 03:13:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir kahve değirmeni almam gerekiyor. Ne tür en iyisi? Çapak değirmenlerinin daha iyi olduğunu duydum; ekstra maliyete değer mi? Hangileri daha uzun süre dayanır?

Güncelleme: Bir Hario el değirmeni edindim.

Beş yanıtlar:
#1
+6
nohat
2010-07-24 05:51:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

America's Test Kitchen'daki çalışanlar kahve öğütücüleriyle ilgili bir inceleme yaptılar ve çapak değirmenlerinin bıçaklı öğütücülere göre üstün bir tutarlılık sağlamadığını gördüler.

ara sıra öğütmeyi bırakıp kahve değirmeni sallayıp toplam 25-30 saniye öğütürseniz en iyi sonuçları alırsınız.

Video incelemesinden:

"Pek çok insan bu öğütücülerin fasulyeleri dengesiz şekilde kestiğini söyledi. Ayrıca sürtünmeden dolayı çekirdekleri daha fazla ısıttıklarını ve kahvenin lezzetini bozduğunu söylediler. Düzinelerce bu kahveyi tattım ve kimse lezzet almadı bıçak-zemin ve çapak-zemin arasındaki farklar. Vücutta farklılıklar vardı ama lezzeti yoktu ... ve bu gövdeye uyacak şekilde bıçaklı öğütücüler kullanmanın bir yolunu bulduk.

Metin incelemesinden:

"Bıçak öğütme işleminin düzgünlüğünü, kısa, hızlı patlamalarla, t o Öğütücüyü, bir kokteyl çalkalayıcıda martini yapacağınız gibi, zemini yeniden dağıtmak için veya öğütücüyü yerken sallayarak sallayın. "

En sevdikleri, Capresso Cool Grind, Model oldu. 501.

Espresso için bir çapak öğütücüye ihtiyacınız olacağını belirttiler.

Ayrıca bir Fransız presi için bir çapak öğütücüsüne ihtiyacınız var. Bıçaklı öğütücüler damla kahve için iyidir, sanırım, ancak sürekli olarak ince (espresso) veya sürekli olarak kaba (Fransız presi) öğütmeye ihtiyacınız varsa, iyi sonuçlar için büyük olasılıkla bir çapak öğütücüye ihtiyacınız olacaktır.
Kendi kendilerine uyguladıkları bir fiyat limitinin 50 USD olduğunu unutmayın. Kendine saygılı hiçbir züppe, bu fiyat noktasında mevcut öğütücülere güvenmez - özellikle de kesinlikle bir fark yarattığı espresso için. Yani en altta, muhtemelen haklılar, ancak daha fazla test yapmadan genel durum için bu sonuçlara güvenmem.
#2
+3
Garo Yeriazarian
2010-07-24 03:34:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ne tür bir kahve yapmak istediğinize bağlı. Espresso yapıyorsanız ve daha pahalı bir makineyle gidiyorsanız, güzel bir çapak değirmeni öğütücüsüne de biraz para harcamak isteyeceksiniz (bu, daha tutarlı bir öğütme ve daha lezzetli espresso ile sonuçlanacaktır. / p>

Yalnızca bir damlama veya fransız presi kullanıyorsanız ve daha kaba bir öğütmeye ihtiyacınız varsa, o zaman normal bir bıçaklı öğütücü işe yarar. öğütmede tutarlı olmayacak. Damla veya fransız presi için bu o kadar da önemli değil. Ancak, bıçaklı öğütücüyle çok fazla öğütmek istemezsiniz veya fasulyeleri yakarsınız ve kahvenin tadını bozmak.

Espresso ile gerçekten büyük bir fark yaratabilir. coffeegeek.com, öğütücünüz için espresso makinenizde yaptığınız kadar (birkaç yüz dolara kadar) harcamanızı tavsiye etti.
Fransız basını konusunda aynı fikirde değilim. Bıçak değirmeni ile ilgili sorun, sürekli olarak kaba bir öğütme elde edememenizdir, bu nedenle Fransız kahveniz sertleşir.
#3
+1
Ward - Reinstate Monica
2010-07-24 03:37:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Görünüşe göre bu ev kullanımı için, eğer bir kahve dükkanı içinse, bir çapak değirmenine ihtiyacınız var, böylece tüm kahveyi eşit şekilde alabilir ve öğütmeyi değiştirebilirsiniz.

Evde kullanım için, bir çapak değirmeni size aynı tekdüzelik ve öğütme üzerinde kontrol sağlar, ancak bazen tekerleklerin değiştirilmesine ihtiyaç duyarlar ve genellikle daha fazla paradırlar. Daha ucuz döner bıçaklı öğütücülerden birini kullanabilirsiniz, ancak onlarla iyi bir orta veya kaba öğütme elde edemezsiniz ve tek tip bir öğütme elde edemezsiniz. Her zaman iyi bir öğütme istiyorsanız, bunlar yeterince iyi olabilir.

Burr'lar, tekdüzelik ve birden fazla kullanım için (pres ve espresso makinesi gibi) kabalıkları değiştirme yeteneği istiyorsanız, tam burada. Ayrıca, doğru çapak öğütücü, arada bir düzgün bir şekilde temizlendiğinde yıllarca dayanabilir.
#4
+1
crtjer
2010-07-24 09:59:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sonuç olarak: Bıçaklar düzensiz öğütme yapmanıza neden olabilir ancak kahve için ucuzdur. Çapak pahalıdır ancak öğütme seçeneklerinin çokluğu onu espresso ve diğer ihtiyaçlar için mükemmel hale getirir.

#5
-1
Dinah
2010-07-24 03:31:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mümkün olduğu kadar ucuz. Haftada birkaç kez kullandığım 3 yıl öncesine ait 5 dolarlık bir öğütücüm var. Tek yapmanız gereken fasulyeleri öğütmek. Birine 20-40 dolar harcayabilirsiniz, ancak yine de fasulyeyi öğütecektir. 5-10 dolarlık bir olandan katlanarak daha iyi olmayacak.

Pekala, kahveniz konusunda fazla seçici değilseniz bu doğru olabilir, ancak gerçek şu ki basit bir "pervaneli" öğütücü size oldukça geniş çeşitlilikte kuru fasulye parçacıkları verir ve ya yeterince öğütmez ve kahveyi boşa harcarsınız. veya çok fazla öğütün ve bir bardak kum alın. * Chacun à son goût * tabii ki :-)
Kesinlikle katılmıyorum - 25 dolarlık Bodum bıçaklı öğütücüm ile Wal-Mart'tan satın aldığım 10-15 dolarlık arasında önemli bir fark görüyorum. Ve bu sadece bıçaklı öğütücülerle. Öğütücüler sadece fasulyeleri öğütür, evet, ancak onları farklı kıvamlarda öğütürler. Dahası, iyi bıçaklı öğütücüler fasulyeleri keserken, kötü bıçaklı öğütücüler onları öldüresiye eziyor.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...