Soru:
Ev yapımı tereyağı nasıl yapılır?
zachary
2010-07-24 16:25:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunu daha önce deneyen oldu mu ve sonuç nasıl oldu?

Adımlar nelerdir ve hangi malzemelere ve mutfak araçlarına ihtiyacım var?

Özellikle makinelerde kısıtlama olduğu için, tam olarak bir kopya değil, ancak kavanoz tekniği (@sqillman'nin bahsettiği ajitasyon öğesi eksi) orada açıklandığı gibi, etkili bir şekilde yanıtlandı.
Dört yanıtlar:
#1
+13
Iuls
2010-07-24 17:25:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Duble krema alın (ABD'de özel bir pazarın dışında bulunması zor olan% 48 süt yağı istiyorsunuz; ağır krema% 30-40 süt yağı içeriğine sahiptir) ve sallayın. Sonsuza dek. Daha spesifik olmak gerekirse, kremayı örneğin bir reçel kavanozuna koyduktan sonra, tereyağı oluşumunun çalkalama sesini duyana kadar sallayın (15 dakika ile bir saat arasında sürebilir); sıvıyı boşaltın ve ardından tereyağı üzerinden su iyice akana kadar durulayın. Tereyağınızı sıkın (bunun için peynir bezi veya keten peçete kullanıyorum) fazla sıvıyı uzaklaştırmak için (fazla sıvı ekşime neden olabilir), bir blok haline getirin ve yağlı kağıtla sarın.

#2
+7
squillman
2010-07-29 07:06:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Büyürken öğrendiğim geleneksel bir yol, bunu bir kavanozda yapmaktır, ancak daha küçük miktarlarda verir, böylece daha sık yapabilirsiniz.

Temel olarak, bir cam kavanozu doldurursunuz (konserve kavanoz veya benzeri bir şey) yoğun krema ile doldurun ve içine küçük bir mermer koyun. Temiz kalacak her şeyi kullanabilirsiniz, sadece ajitasyon sağlamak için. Kavanozu bir süre sallayın. Bir süre sonra tereyağı ve ayran ayrıştıkça oluşmaya başladığını göreceksiniz. Katı bir tereyağı kütlesi elde edene kadar sallamaya devam edin. Hala sıvı olacak, o ayran olacak. Gerisi tereyağı olacak. İsterseniz bir tutam tuz da ekleyebilirsiniz. Tek bir katı tereyağı kütlesine sahip olduğunuzda, ayranı zayıflatın. Kaydedip diğer tarifler için (krep, bisküvi vb.) Kullanabilirsiniz. Yarım litre krema kullanarak tereyağının tamamen oluşması 10-15 dakika sürdü.

Eminim karıştırmanın başka yolları da vardır. Düşük hızda miksaj yapıyorum muhtemelen işe yarayacaktır, ancak kesinlikle su sıçramasına dikkat etmeniz gerekecek.

#3
+3
Pointy
2010-07-24 17:30:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Kürek" eki olan bir Kitchenaid stand mikseriniz (veya her türlü stand mikseriniz) varsa (Kitchenaid'deki "K" gibi bir şey; çırpma teli gibi olmayan bir şey), en düşük hızda. Elbette ilk başta etrafa sıçrayacak.

Deneyimlerime göre, mağazadan satın alınan yoğun krema ile yapılan tereyağının tadı düşündüğünüz kadar özel değil. İyi kalitede "kültürlü" tereyağı, bulabilirseniz, çok daha fazla tereyağ tadı verir.

Şimdi, yerel bir mandıradan çift krema alabiliyorsanız (ABD'de şüpheli bir şekilde yasal olabilir, bu tür şeyleri önemsiyorsanız), o zaman gerçekten iyi tereyağı yapmanın mümkün olduğuna eminim.

Yerel bir süt çiftliğinden pastörize edilmemiş krema alıyorum. Çift krema olduğunu söylüyor, ama açık bir tencereyi ters çevirirseniz dökülmeyecek kadar kalın, bu yüzden% 48'den fazla süt yağı olduğunu düşünüyorum. Ve oldukça iyi (pahalıysa) tereyağı yapar.
#4
+2
jmary
2017-06-05 12:59:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çiftçiyi görmeye gidin ve size taze sütten elde edilen krema satmasını söyleyin.

Evde, ihtiyaç duyduğu sürece bir mutfak robotuyla sallayın, ancak bazen doku tereyağına dönüşecek. Biraz tuz ekleyebilir veya eklemeyebilirsiniz.

Bu, en iyi otantik lezzetli tereyağını yapmak için geleneksel bir yöntemdir. Herhangi bir fabrikadan geçen hiçbir şeyin tadı asla böyle olmayacak.

Soğuk bir alanda işlediğinizden ve tereyağınızı buzdolabında sakladığınızdan emin olun: süpermarket kadar uzun sürmez.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...