Soru:
Yemek pişirirken genellikle ne tür şeri kullanılır?
hobodave
2010-07-25 02:18:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Daha önce şeri kullanmadıysanız, bir tarif sadece "şeri" diye çağırdığında kullanılan tür nedir? Yerel marketimde krem ​​şeri, kuru şeri ve çok kuru şeri görüyorum. Marka çok mu önemli?

Sekiz yanıtlar:
Aaronut
2010-07-25 02:26:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kremalı şeri çok tatlıdır. Açıkça belirtilmeyen çoğu tarif için muhtemelen çok tatlıdır.

Bir tarifte sadece "şeri" varsa, bu genellikle kuru şeri anlamına gelir. ortak tür mevcut. Aslında, buralarda "çok kuru" gördüğümü bile sanmıyorum. Bu yüzden kesinlikle kuru olanı tercih ederim.

Markaya gelince, tümü şeri etiketli birkaç farklı şişe görürseniz, hangisini seçeceğinizin çok da önemli olduğunu sanmıyorum - en azından yemek pişirmek ve içmek için kullanmak.

PS Bunu pirinç şarabının yerine kullanıyorsanız, yaygın olarak kabul edilen ikame gerçekten de kuru şeri.

Teşekkürler! Beni kurtardın, kremalı şeri alacaktım. 4 marka krem ​​şeri vardı ve sadece bir tane kuru ve çok kuru. Marka Sherry değildi.
Ve evet, pirinç şarabının yerini alıyordu. :) General Tso burada, geliyorum!
Sherry, liman veya Pinot noir gibi bir marka olmayan bir şarap türüdür. (Adını pek çok şaraba benzemeyen üzümlerden almamasına rağmen)
@sarge, [Bunu] buldum (http://en.wikipedia.org/wiki/Sherry#The_.22Sherry.22_brand) - görünüşe göre * kayıtlı bir isim * ancak ABD'de jenerik olarak kullanılıyor
FordBuchanan
2010-07-25 02:36:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gerçek şeri stillerini satın alabiliyorsanız, o zaman fino en kuru olanıdır ve çoğu iştah açıcı yemeklerde tercih edilmesi gereken yerdir. Deniz mahsullerinde veya balık yemeklerinde kullanıyorsanız, deniz kıyısında yetişen ve tuzlu bir tang olan bir tür fino olan manzanilla almaya çalışırım.

Tatlı yemekler için deneyin gerçekten kuru olan Pedro Ximinéz (PX) veya oloroso, genellikle kuru ama tatlı versiyonları da var.

Bence tipik bir Amerikan bakkalında güzel bir seçim olmalı. Bu kelimelerin / markaların hiçbiri baktıklarımın hiçbirinde geçmedi.
Fino, diğer şeri çeşitlerinden farklıdır, diğer çeşitlerden farklı olarak fıçı fermente edilmiştir. Yemek pişirmek için veya ikame olarak kuru şeri, Amontillado veya Manzanilla (kelimenin tam anlamıyla elma benzeri anlamına gelir) olmalıdır.
@klypos Manzanilla aynı zamanda [İspanyolca'da * camomille infüzyonunun * adıdır] (http://www.wordreference.com/es/en/translation.asp?spen=manzanilla), hangi renge daha çok benziyor. Aynı zamanda * küçük elma * anlamına da gelebilir. Ve [* Manzanilla * bir çeşit zeytin ve zeytin ağacıdır] (http://es.wikipedia.org/wiki/Manzanilla_ (olivo)).
Bill Simpson
2013-11-12 17:18:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kuru şerilere çekilirdim, örneğin fino / manzanilla

Ama! Pirinç şarabı isteyen Çin tarifleriyle kuru madeira, kuru beyaz porto şeri ve amontillado şeri kullandım, hepsi harika sonuçlar aldı.

Gerçek pirinç şarabı Sake (eğer varsa) yemek pişirmede her zaman iyi sonuç verir ama ben onu güzel, vızıltılı bir içecek buluyorum ve buzdolabından her zaman oldukça hızlı kayboluyor!

Gerbil
2010-07-29 17:37:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kuru şeri kullanırdım; İrlanda'da ve İngiltere'de en popüler marka Winters Tale olurdu, bunu yemek pişirme ve tatlılarda birçok kez kullandım.

RJD
2013-11-12 03:47:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kuru şeri istediğiniz şey! Kremalı şeri daha tatlı bir şeri olup daha çok yudumlamak için kullanılır. Tarif şeri gerektiriyorsa, ancak onu tatlı bir şeri olarak tanımlamıyorsa, kuru şeri tercih edin. Çoğu markette bulabilirsiniz. Birkaç yıldır Christian Kardeşler şeri kullandım. Kuru şeri olarak etiketlenmemiş olmasına rağmen, yemek pişirmek (ve pişirirken yudumlamak!) İçin iyi bir şeri olduğunu buldum.

h3h325
2017-07-09 22:09:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Normalde kuru şeri kullanılır.

enter image description here

roetnig
2017-07-10 17:33:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sherry, Jerez de la Frontera (Cadiz, İspanya) yakınlarında yapılan şarabın İngilizce adıdır. Yasal (AB'de korunan) mezhep "Jerez-Xérès-Sherry" dir. Ayrıca Amerikan şeri de var, ancak gerçek şeri ile tamamen farklı bir ayrıntıya sahipler.

Sherry yalnızca beyaz üzümlerden yapılır, ancak bazı şeri çeşitleri de kurutulmuş üzümlerle yapılır.

Elleştirme:”

Şeri şarabı için kullanılan üzümler Palomino (kuru şeri), Pedro-Ximenez (tatlı kiraz, kuru üzüm) veya Moscatel (tatlı kiraz, üzümler kurutulur).

Üzümler Eylül başında toplanır. Yapraklardan ve saplardan temizlenirler ve herhangi bir kötü üzüm salkımı atılır. Üzümler daha sonra sıkılır ve bir kez hafifçe bastırılır. Kalıntılar, diğer kullanımlar için ikinci kez sıkılabilir, ancak şarap yapımı için değil.

Meyve suyu Aralık ayına kadar fermantasyona ayarlandı ve 11 / 12º hacim sek beyaz şarap elde edildi. Şarap tadımcıları, şarapları farklı türlere göre sınıflandırır .

Ardından şarap, daha yüksek bir alkol içeriği sağlamak için brendi ile kuvvetlendirilir . Son olarak, müstahkem şarap, yaşlanma için meşe fıçılara konur.

Elbette bu, şeri yapım süreçlerinin kısa bir açıklamasıdır, şeri tahkimatı oldukça eskidir karmaşık, daha fazla bilgi için: Sherry şarap üretimi

Şeri türleri:

Hazırlanırken izlenen prosedüre göre, Şeri şarabının farklı türleri şu şekilde gruplanabilir:

  • Vinos Generosos (Cömert Şaraplar), şeker içeriği litrede 5 gramdan fazla olmayan Fino , Amontillado , Oloroso ve Palo Cortado türleri;
  • Vinos Dulces Naturales (Doğal Tatlı Şaraplar), litre başına 160 gramdan fazla indirgen şeker içeriği olan Dulce , Moscatel ve Pedro Ximénez ;
  • Vinos Generosos de Licor (Cömert Likör Şarapları), toplam alkol oranı 17'den az olmayan , Hacimce% 5 ve litre başına 5 gramdan fazla azaltıcı şeker içeriği, örneğin Kuru , Orta , Soluk Krema ve Krema .

types of sherry

Mutfakta kullanım:

Her tür şeri, farklı yiyecek gruplarıyla eşleştirilebilir:

  • Fino ve Manzanilla çifti, mezeler (tapas, zeytin, yumuşak peynirler, deniz ürünleri, ...) beyaz balık.
  • Amontillado, işlenmiş peynir, çorbalar, konsomeler, lüferler ve beyaz et ile ikiye ayrılır.
  • Oloroso kırmızı et ve av eti ile çiftleşir.
  • Pedro Ximénez tatlılar ve mavi peynirle eşleşir.
  • Soluk Krem, kaz ve taze meyve ile ikiye ayrılır.
  • Paté paté ve quiches ile orta boy çiftler.
  • Her tür tatlıyla krema ikilisi.

Pişirmek için çoğunlukla kuru olanlar kullanılır, ancak genellikle Pedro Ximenez birçok müstahzarta azalma sağlar, ancak kuru haricinde ihtiyaç duyulması halinde tarifte ne tür kullanılacağı belirtilir.

user59079
2017-07-08 21:42:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tarihsel olma eğiliminde olan Asya tariflerinde İspanya'dan gelen şerilerin cevap olmadığını gerçekten düşünmüyorum. Otantik bir tat arıyorsanız, Asya'dan gelen yerli pirinç şaraplarını tercih ederim.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...