Soru:
Kişniş kökü nedir ve nereden temin edebilirsiniz?
Jeremy French
2010-07-21 19:18:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Başka bir soruya yanıt olarak Thai Food kitabından bahsetmiştim. Bu bana en uzun süredir devam eden ikilemlerimden birini hatırlattı. Tariflerin çoğu "kişniş kökü" nden bahsediyor. Tohumları (bütün veya öğütülmüş) veya yaprakları satın alabileceğimin farkındayım, ancak kendisine kişniş kökü diyen bir şeyi satılık olarak hiç görmedim.

Bunu kimse sağlamayı başardı mı yoksa eksik miyim? bariz bir şey mi var?

Kişniş ("kişniş") bitkisinin kök kısmıdır. Güya kök, tat olarak yapraklardan oldukça farklıdır (ve tohumlar da başka bir şeydir!). Tadı tuhaf olmadan yapraklı kısmı gerçekten pişiremezsiniz, ancak kök böyle değildir. Vietnamca veya Tayca etiketlenmiş bir Asya pazarında olmadığı sürece, bu şeyleri hiç görmedim!
On yanıtlar:
#1
+8
Vicky
2010-07-21 19:24:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kişniş bitkisinin sadece köküdür. Kesinlikle en azından burada (İngiltere) süpermarkette canlı kişniş bitkileri satın alabilirsiniz; tencereden birini çıkarabilir ve kökü kullanabilirsin.

Görünüşe göre tarifte aranan her kök parçası için 2 kişniş sapını da değiştirebilirsin, ama bunu hiç denemedim.

Bunu yaşayan bir kişniş bitkisiyle denemeyi hiç düşünmemiştim. Doh!
ABD'de yapraklar ve gövdeler Kişniş olarak bilinir ve tohum Kişniş olarak bilinir. Ama aynı bitki.
#2
+8
joyjit
2010-07-21 21:32:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ABD'de Kişniş, bitki / yeşil bağlamında kullanıldığında Kişniş olarak anılır.

Olası kaynaklar (köklü Cilantro, diğer adıyla Kişniş satın almak için):

  • Bazı çiftçi pazarlarındaki satıcılar (benim aldığım yer burasıdır)
  • " Güney Doğu Asya "veya" Latin Amerika "marketleri
  • " Hint "Marketleri
#3
+5
Darin Sehnert
2010-07-23 07:00:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yerel bir Asya pazarında satılmazsa (ve sipariş etmezlerse), yerel bir Tayland veya Asya restoranında sormayı deneyin. Eğer kullanıyorlarsa, size satış yapmaya veya tedarikçilerinden sipariş vermeye çok istekli olabilirler.

* restoran * ve ilk cümlenizin sonunu mu demek istediniz? İki kez "Asya pazarı" dedin.
@Ben: Teşekkürler ... evet, restoran olmalıydı! Değişiklik yapıldı.
#4
+3
Martindp2
2015-03-13 17:22:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aşağıdaki, Blue Dragon web sitesinden bir alıntıdır, umarım yardımcı olur: -

Kişniş köklerinin elde edilmesi çok zordur (iyi stoklanmış olsa bile Oryantal süpermarketler), Birleşik Krallık'ta olduğu gibi kişniş köksüz satılmaktadır. Bu, tomurcuklanan Taylandlı aşçılar için pek iyi değil !!

Tek bir kökten alacağınız yoğun kişniş lezzetini elde etmek için, yapraklarından sıyrılmış on sapı kullanın ve bir macun ve harç içinde ezin . Kökle yaptığınız gibi kullanın.

N.B. Birleşik Krallık'taki pek çok süpermarket, küçük saksıda yetişen canlı kişniş bitkileri bulunduruyor, ancak daha önce gözlemlendiği gibi kökler çok küçük.

Merhaba ve siteye hoş geldiniz! Lütfen harici kaynakları bu şekilde işaretleyin (paragrafların önüne bir> koyun veya metin alanının üzerindeki simgeleri kullanın). Alıntı yaptığınız web sitesine bir bağlantı eklemek de iyi bir fikirdir. Ancak buradaki temel bilgileri kopyaladığınız için teşekkürler, bu, bağlantının bozulması durumunda bile bu yanıtın yararlı (+1) kalacağı anlamına gelir.
#5
+2
Gerbil
2010-07-21 21:36:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Kişniş" aslında Kişniş bitkisinin büyüme aşamasıdır; çiçeklenmeden önce (aka Bolting) yaprakların geniş ve açık yeşil olduğu zamandır. Bitki çiçek açtıysa tadı gittikçe acı hale gelir ve kişniş gerektiren tariflerde kullanılmamalıdır.

Canlı bir bitki satın alma ve basitçe kök salma önerisini ikinci kez yapardım. Ayrıca sapları yedek olarak kullanabileceğiniz ancak denemediğiniz söylendi.

"sapları yerine kullanabilirsiniz" - Köklerin tadı aslında gövdelerden oldukça farklıdır.
@joyjit: Başka herhangi bir alternatifin tadı * daha * farklı olurdu!
#6
+2
Adeline
2013-02-17 21:08:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yemek pişirmede kullanılacak kadar kalın kişniş köklerini gördüğüm tek yer Tayland. Avrupa'da bulduğumuz kişnişin kökleri o kadar incedir ki kullanamazsınız. Kökler yapraklardan çok daha hoş kokuludur ve yemek pişirmek için kullanıldığında çok daha iyi tatlandırıcı sonuçlar verir.

#7
+1
Boonnoon
2012-01-17 01:58:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Thai Supermarket Online'a göre - http://importfood.com/ - 'Kaliteli kişniş tohumu, çeşitli köri ezmelerinde ve diğer çeşni tariflerinde kişniş kökü yerine mükemmel bir ikame olarak kullanılabilir' .

#8
+1
Talitha Brown
2020-04-12 19:27:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kişniş kökü almanın en iyi yolu, güneşli bir pencere kenarında kendi kişnişinizi yetiştirmektir; Sıska ve yaprak veremeyeceği için yemek pişirmek için kullanmaya çalışma zahmetine girmeyin, çünkü arkanızı döndüğünüzde aniden cıvatalanır. Bırakın, sonra kurutabileceğiniz tohumlar ve harika kökler elde edersiniz. Calypso çeşidini tohumdan yetiştirdim, çünkü cıvatalanmadığını iddia etti (bunda hiç şansı yoktu) ve gerçekten iyi büyüklükte köklere sahipti. Gerçekten iyi ve kaslı olmak için onu bırakman gerekiyor. Ayrıca kompost her kuytu köşeye girerken onları temizlemek için yaş almanız gerekir, ancak kişniş kökü istiyorsanız buna değer. Ve ben şahsen onu daha sonra dondurdum.

#9
  0
Mayura
2014-04-20 20:18:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Geleneksel Tayland tatlandırıcı olarak kişniş kökü kullanıyoruz. Sapları ve bazı yaprakları ikame olarak kullanabilir veya MSG kullanabilirsiniz.

#10
-1
RAM
2014-08-10 15:13:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kişniş bitkisinin musluk köküdür.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...