Soru:
Eloksallı pişirme kaplarını nasıl temizlemeliyim?
Rowland Shaw
2010-07-22 01:49:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç yıl önce doğum günü hediyesi olarak anotlanmış bir wok almıştım, ancak son zamanlarda bal / hardal turşusu kullanırken fazla turşunun bir kısmını yakmayı başardım ve şimdi alamıyorum wok, bulaşık makinesine koyarken bile temizleyin (bulaşık makinesinde yıkanabilir). Eloksal kaplamayı etkilemeyecek şekilde temizlemek için ne yapabilirim?

Altı yanıtlar:
#1
+4
citadelgrad
2010-07-22 05:23:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pişirme gereçlerini nazikçe temizlemek için kabartma tozu ve su kullanmayı seviyoruz. Biraz sıcak su en iyi sonucu verir.

Bu benim beklemem - yağlı veya yapışkan her şey için mükemmel ve diğerleri için hafif bir aşındırıcı. Ciddi şekilde pişmiş pislik için Ajax'a başvuracağım, ancak kaplanmış metal için Ajax kötü bir fikir olabilir.
Bunu nasıl kullanıyorsun Macun soğuk mu yoksa başka bir şekilde mi?
#2
+3
Frankie
2010-07-22 02:37:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wok kullanan yemekhanelerde, hemen wok'a su koyarlar (doğrudan soba alanına yerleştirilmiş bir musluktan) ve çöpleri temizlemek için bambu bir çırpma teli kullanarak kaynatırlar. Muhtemelen bir tür yağ veya bu yeni portakal bazlı temizleme çözücülerinden biri (yapışkan madde gitti diye bir şey duymuş) işe yarayacaktır. Fırın temizleyicisini önermem, çünkü bunların çoğunun alüminyumu çözen kül suyu içerdiğini düşünüyorum. Aşındırıcı herhangi bir şey de çok ince anodizasyon katmanını çıkaracaktır. İyi şanslar.

Aslında, bu ne kadar aşındırıcı olduğu sorusudur - ona çelik bir fırça götürmeyin, ancak eloksal işlemi yüzeyi sertleştirdiği için ekstra suistimale neden olabileceği için plastik bir ovma süngeri ile kurtulmanız gerekir.
#3
+2
Sam Holder
2010-07-22 02:08:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Turşuyu boşaltmak için, tencereyi rahatsız eden turşunun tamamı kaplanana kadar suyla doldurur, ardından wok'taki suyu kaynatırdım. Bu muhtemelen turşuyu çıkarmak için yeterli olacaktır ya da en azından gevşeterek yıkayabilirsiniz.

Genel olarak sert eloksallı pişirme kapları bir ovucu ve biraz dirsek yağı ile temizlenebilir olmalıdır.

#4
  0
Ocaasi
2010-07-30 01:51:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Biraz sıcak, sabunlu suda güzel ve uzun süre ıslanmanın (1-3 gün) gücünü asla küçümsemem. Yavaşça işe yarıyor gibi görünüyor, yol boyunca iyi bir fırçalama ile geliştirilmiş. Kabartma tozu güzel bir aşındırıcı olsa da ajax kullanmakta tereddüt ediyorum.

#5
  0
2010-08-07 21:39:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Comet veya benzerlerinin yanı sıra 3M plastik ovma pedlerini (diğer adıyla normal yeşillikler) kullanabilirsiniz.

#6
  0
awshepard
2010-09-08 20:15:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ayrıca mutfak malzemelerinin satıldığı hemen her yerde bulunabilen 3M'nin Dobie süngerlerini de öneririm. Yapışmaz ve anotlanmış tencere üzerinde güvenli, ancak inatçı yanmış parçaları çıkaracak kadar sağlam olan iyi bir plastik kaplamaya sahiptirler. Ebeveynlerim onları yıllardır tavalarında kullanıyor ve ben de onları daha kısa bir süredir tek başıma kullanıyorum.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...