Soru:
Maydanoz: düz yapraklı mı yoksa kıvırcık mı?
Paused until further notice.
2010-07-24 19:29:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yassı yapraklı mı yoksa kıvırcık yapraklı maydanoz mu kullanmam gerektiğini nasıl anlarım? Çoğunlukla bileşen olarak kullanımlarıyla ilgileniyorum, ancak garnitür olarak kullanım konusunda rehberlik de memnuniyetle karşılanıyor.

Dört yanıtlar:
#1
+17
Darin Sehnert
2010-07-24 20:08:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yassı yapraklı (İtalyan Maydanozu olarak da bilinir) ve kıvırcık maydanoz birbirinin yerine kullanılabilir, ancak çoğu şef, genellikle daha farklı bir tada sahip olduğu için düz yaprağı tercih eder. Bu size ve tercihinize bağlı olacaktır.

Kıvırcık maydanoz, garnitürlerden bahsederken daha benzersiz ve görsel olarak ilginç bir görünüm sağlar, ancak bir tabağa bir dal maydanoz koymak "işlevsiz" garnitür olarak adlandırılır. Biraz yeşil eklemenin yanı sıra, tanıdığım çok az insanın ağzına atıp yiyeceği için hiçbir amaca hizmet etmiyor. Lezzeti artırmaya / vurgulamaya yardımcı olabilecek kıyılmış maydanoz veya otlar serpmek daha iyidir.

Kıvırcık maydanoz, yine kırışık kenarları nedeniyle maydanoz salatasında görsel olarak da çekici.

Varsa genellikle yassı yaprak kullanırım, sonra düz yaprak yoksa kıvırcık. Hiçbir koşulda (sadece bir miktar yeşil toza ihtiyacınız olması dışında) kuru maydanoz kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Çim biçme makinenizin alt tarafındaki kırpıntılar muhtemelen daha fazla tada sahiptir. Aynı şey kurutulmuş frenk soğanı için de geçerli.

Simply Organic kurutulmuş maydanozun oldukça güzel bir tadı olduğunu görüyorum. Onunla ne yaptıklarından emin değilim, ama gördüğüm diğer her kuru maydanozun çoğunlukla kahverengi / sarı olduğu yeşil.
Freeze-Dried bitkilerin "Litehouse" markasını gören veya duyan var mı? Geçenlerde bir arkadaşım bana onlardan bahsetti ve diğer kuru otlardan çok daha canlı bir tada sahip olduklarını düşündü. Almanya'da üretilen ancak Idaho'daki bir şirket aracılığıyla ithal edilen bir ürün. Onları Kuzey Carolina'da bir mağazada buldu ama yerel olarak burada Savannah, GA'da bulamıyor.
#2
+2
Dinah
2010-07-24 20:18:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben şahsen tattaki farkı anlayamıyorum.

Yassı yaprağın doğramasının daha kolay olduğunu düşünüyorum ama YMMV.

Son zamanlarda kıvırcık olduk. Bunu kişniş ile aynı bardakta saklayabiliriz ( bu talimatlara göre) ve ikisini birbirinden ayırabiliriz - bunu çok uygun buluyorum .

#3
+2
Treblekicker
2010-07-24 22:03:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yassı maydanoz daha çok Güney Avrupa yemekleri için uygundur ve daha güçlü bir tada sahiptir.

Kıvırcık maydanoz daha çok Kuzey Avrupa mutfağında, özellikle de İngiliz mutfağında. Örneğin morina maydanoz sosu için mükemmeldir. Ham haliyle çok daha yumuşak ve daha az acıdır.

#4
+1
Chris Cudmore
2010-07-26 22:38:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Açıkçası, farkın dokudan kaynaklandığını düşünüyorum. Pişirmiyorsam her zaman düz maydanoz kullanırım çünkü kıvırcıklığı ağızda çok sert, sert bir his uyandırır.

Bunun dışında önemli olduğunu sanmıyorum.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...