Soru:
Pişmiş, marine edilmiş bir bifteği nasıl düzgün bir şekilde dondurup yeniden ısıtırım?
Mike Sherov
2010-07-18 21:36:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Az önce sirke, biberiye ve zeytinyağıyla marine edilmiş bir biftek hazırladım. Sorun şu ki, çok şey yaptım. Bu bifteği şimdiki kadar lezzetli ve yumuşak hale getirmek için dondurmanın, saklamanın ve ardından yeniden ısıtmanın doğru yolu nedir?

Beş yanıtlar:
#1
+9
bbodien
2010-07-18 21:57:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığa kadar soğumasını ve ardından çok fazla kurumadan hava geçirmez plastik bir dondurucu poşetine koymanızı öneririm. Pişirdiğiniz suların bir kısmını biftekle birlikte poşete koyabilirsiniz, böylece tekrar çözüldüğünde meyve suları nemli tutmak için orada olacaktır.

Buzunu çözdüğünüzde, buzdolabınızda gece boyunca bırakın, böylece yavaş yavaş çözülür ve daha fazla nem kaybetmemesi için dondurucu çantasında saklayın. Bu durumda, nemi tutmak için muhtemelen mikrodalgadan ziyade sığ bir tavada yeniden ısıtmak iyi olacaktır.

#2
+4
JustRightMenus
2010-07-18 22:48:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu durumu halletmenin en sevdiğim yolu, bifteğin buzdolabında çözülmesine izin vermek ve ardından provolone peynirli biftekli sandviç için ince dilimlemektir.

Bahşiş için teşekkürler. Yine de dondurmanın en iyi yolu nedir?
Özür dilerim ... plastik ambalaja sıkıca sarın, sonra bir dondurucu poşetine koyun. Bu, çiğ veya dondurulmuş etleri dondurmak için oldukça iyi bir yöntemdir (ve ÇOK Eti dondururum) Benim için iyi çalıştı.
#3
+2
Electric Monk
2010-07-18 22:26:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak bakarsak, yapmazsınız.

Bifteği gerçekten dondurmanız gerekiyorsa, pişirmeden önce dondurun ve bir gecede bir kuzine içinde yavaşça çözdürün.

Re: şu anki sorununuz - Folyoya sarar ve fırında ısıtırdım. Bir tava onu fazla pişirebilir.

Cevap için teşekkürler. Pişirdikten SONRA nasıl dondurmalıyım?
Hava geçirmez bir kapta, bunu hiç yapmamış olsam da en iyi tahminim olacaktır. Genellikle artık biftek yemiyoruz ve bıraktığımız şey köpek alır :)
#4
+2
Chris Jester-Young
2010-07-18 22:48:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak, yapamazsınız (sadece diğer cevapları yedeklemek için). Ama biftekle başka şeyler de yapabilirsiniz!

Artık Biftek Tariflerinde oldukça güzel tarifler var. Sponsorluğu Fleming's olduğundan, tariflerin kalibresi söz konusu olduğunda bunun bir değer olduğunu düşünmek isterim.

Güncelleme: Eşim ideal olmasa da Piştikten sonra dondurmak için, buzlanma olasılığını azaltmak ve çözülürken nemi içeride tutmak için (varsa) bir vakum kapatıcı kullanabilirsiniz. Zip-Loc, aynı şeyi yapması gereken bir çanta da satıyor, ancak henüz denemedik. Ancak anahtar, olabildiğince fazla hava almaktır.

Bahşiş için teşekkürler. Yine de dondurmanın en iyi yolu nedir? Demek istediğim, nihayet yemeye karar verdiğimde onunla yaptıklarım bir yana, başka bir gün için en iyi nasıl saklayabilirim?
Vakum mühürleyiciyi yeniden yerleştirmek. Ailem bu yüzden dün gece akşam yemeğinde lezzetli peynirli biftek sandviç yedi.
#5
  0
Mmmm
2015-12-06 23:57:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önce folyoya sarın. Plastik donmuş akşam yemeğinin tadından kaçınmak için yardım edebilirseniz, bifteğinizin yakınında plastik olmasını istemezsiniz. Daha sonra hava geçirmez şekilde plastik ambalaja sarın - plastik torbaya değil.

Öyleyse bifteğin paketlenmesi ve dondurulması şartıyla - OP onu nasıl yeniden ısıtmalı? Cevabınız eksik görünüyor ...


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...