Soru:
Taze yerel et ve ürün elde etmenin hangi yöntemleri var?
hobodave
2010-07-19 02:28:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sık sık Whole Foods'a giderim, ancak oradan koparılacağımı hissediyorum. Tek bir paket bakkaliye 120 dolar harcadıktan sonra yürüyebilirim. Ara sıra bir Çiftçi Pazarına gitmeye çalışıyorum, ancak sanırım yeterince sık değil.

Çiftliğe mümkün olduğunca yakın satın almanın başka yolları var mı?

Beş yanıtlar:
#1
+8
Nick Canzoneri
2010-07-19 02:45:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bölgenizde bir CSA arayabilirsiniz, http://en.wikipedia.org/wiki/Community-supported_agriculture:

CSA, bir sebze ve meyvelerin bir sebze kutusu şemasında, bazen süt ürünleri ve et de dahil olmak üzere haftalık teslimatı veya toplanması sistemi.

http: //www.localharvest'i kullanabilirsiniz. org / csa / alanınızda bir tane bulmaya

Vay vay. Bu tam sokağımda görünüyor.
Bunu Nick'ten önce yaptın mı? Bir bakkala kıyasla maliyeti nasıl?
Yapmadım ama birçok arkadaşım ve iş arkadaşım bunu yapıyor. Maliyet, bölgem (Philadelphia) yaklaşık 30 $ / hafta, ancak genellikle sezon için ödeme yaparsınız, yani birkaç hafta önceden. Yani, mağazadan daha ucuz olmasa da kesinlikle karşılaştırılabilir. Tek sorun, alacağınız şeyi seçememeniz, böylece bir hafta değerinde patlıcan elde edebilirsiniz.
Bir CSA'dan (http://www.theproducebox.com/) ürün alıyorum ve buna değer olduğunu düşünüyorum. Yakın tarihli bir blog yazısında, maliyeti bakkala karşılaştırdım ve çok yakın. İlginizi çekiyorsa, ayrıca her hafta menümün blogunu yazıyorum, çünkü Nick'in bahsettiği gibi, ne elde edeceğinizi seçemezsiniz ve biraz yaratıcı olmanız gerekir.
Ek avantaj: Ne elde edeceğinizi bilmediğiniz için öğrenmeniz ve doğaçlama yapmanız gerekecek - bu da sizi daha önce hiç pişirmediğiniz yiyecekler için yeni tariflere götürecektir!
#2
+5
ManiacZX
2010-07-19 02:32:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir çiftlikten "inek almaya" giden arkadaşlarım ve ailem vardı.

Onlardan bütün bir inek sipariş edersiniz, onu kesecekler ve tüm çeşitli kesintileri kıyma, kıyma vb.

Bunu kendiniz yapabilir ve büyük bir derin dondurucu doldurabilir ve giderken çözebilirsiniz.

Bölgenizde ilgilenen başka insanlar varsa, her zaman birlikte satın alabilir, malları bölebilir ve bu şekilde daha az dondurucu kullanımıyla daha sık sipariş verebilirsiniz.

İşte bazı iyi noktalara değinen bir makale http: // www. culinate.com/articles/culinate8/cow_sharing

Ya sütü bedava alabilirsen?
Pek çok çiftçi sütlerini bedavaya vermiyor ve bence ineklerinin çeşitli kısımlarını yemek için çıkarmanızda gerçekten sorun olur :).
Bildiğim yerlerin çoğu, iki ilgili tarafları varsa yarım inek satar. Sorun şu ki, bundan daha küçük partilere ulaştığınızda, eşit bir şekilde bölmek o kadar kolay değil. Bazı çiftçiler kryovac yapacak kasaplar kullanır, ancak hepsi bunu yapmaz.
#3
+3
Christian Payne
2010-07-19 08:32:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

@ Nick'in CSA önerisine benzer şekilde, bir (bir tür) gıda şirketi kuran arkadaşlarım var.

Makul bir büyüklükte olması gerekiyor (4-8 aile). Haftada bir aile toptancı marketlere gider ve tüm aileler için meyve & sebze satın alır.

Finansal olarak daha ucuz, ancak zaman ve kaynağın pahalı olduğu şeylerden biridir. (8 meyve ailesi çok fazla elma demektir ve arka koltuğunuza sığmaz)

Rutininizi aşağıya indirdiğinizde çok etkilidir!

#4
+3
Tea Drinker
2010-07-21 04:28:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorunuzun "üretme" kısmını ele alırsak, peki ya kendiniz yetiştirmeye ne dersiniz? Çok fazla bahçeniz olmasa bile, acemi bahçıvanlar için çoğu tavsiye kaynağı, sınırlı alandan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı hakkında konuşacaktır.

Foodies & aşçıları aşağıdakilere odaklanmak isteyecektir:

a) evde yetiştirilenlerden önemli ölçüde daha lezzetli olan ürünler, örneğin:

  • domates (özellikle)
  • çilek
  • salatalık
  • bezelye

b) pahalı olan ve / veya kötü depolanan ürünlerdir, bu nedenle mutfak kapısının dışında taze ve bol miktarda tedarike sahip olmak gerçekten bir aşçının zevkidir örn:

  • otlar
  • marul
  • roka
  • fasulye

Bu nedenlerden dolayı çok fazla uğraşmıyorum lahana, pırasa, patates, soğan, kabak (tartışmasız) vb. hepsi ucuz, iyi saklanan ve dükkanlardan uygun tadı olan. Ama geçen gün soğanımın tamamen yanlış olduğunu düşünen ve evde yetişen soğanların ilahi olduğunu bilmiyordum. Yani yanılıyor olabilirim.

Chicago'da küçük bir dairede yaşıyorum. Keşke kendimi büyütebilseydim.
çok kötü. umarım diğer cevaplardan bazıları yardımcı olmuştur.
#5
+2
joyjit
2010-07-21 04:25:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gerçekten, Çiftçi Pazarı en iyi seçiminizdir. Oraya "ara sıra" dan daha fazlasına gitmeye başlamalısın :)

Aldığınız ürün üzerinde tam kontrole sahipsiniz (CSA'nın aksine), farklı satıcılar tarafından satılan aynı ürünü (ör. Şeftali) tadabilirsiniz ve kimin en iyi tadına sahip olduğuna karar verin, vb.

@hobodave, profilinizde "Chicago, IL" yazıyor - işte Chicago'daki Çiftçi pazarlarının bir listesiyle bulduğum bir web sitesi:

Evet, aslında bunlardan bir kaçına gittim. Ara sıra yaşananlarla ilgili sorun, bir hafta sonu öğleden önce uyanmakta zorlanmam. : - \


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...