Soru:
Ispanağı yeniden ısıtma
leancz
2010-07-20 14:06:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İçinde ıspanak olan bir yemeği yeniden ısıtmamak gerektiğini duymuştum. Bunda herhangi bir gerçek var mı ve nedeni nedir?

üç yanıtlar:
#1
+7
Erik P.
2010-07-20 21:17:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diğerlerinin de söylediği gibi, yeniden ısıtılmış ıspanak az miktarda nitrit içerebilir. Bunlar yetişkinler ve 6 aydan büyük çocuklar için zararsızdır, ancak küçük bebekler için tehlikelidir. Sonuç şu: Küçük bebeklere sunmuyorsanız, iyi olmalı.

Ben de güncel araştırmayı haber veren bir gazetede okuduğum şey bu. Yine de birçok kez ısıtmanız gerektiğini ve bunu her gün yapmamanız gerektiğini, ancak ortalama bir insanın bunun için endişelenmemesi gerektiğini ekledi.
#2
+6
Tobias Furuholm
2010-07-20 17:14:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ispanağın yeniden ısıtılması nitrit üretimine neden olabilir. eufic.org 'dan alıntı

Ispanak ve diğer yapraklı sebzeler yüksek konsantrasyonlarda nitrat içerir. Miktar, çeşide, mevsime ve sebzenin yetiştirildiği toprak ve su koşullarına bağlıdır. Nitratın kendisi tamamen zararsızdır, ancak nitritlere ve ardından bazılarının kanserojen olduğu bilinen nitrosaminlere dönüştürülebilir. Bakterilerde bulunan enzimler nitratı nitrite dönüştürür. Bu özellikle ıspanak ısıtıldığında, saklandığında ve daha sonra yeniden ısıtıldığında olur. Nitritin kendisi zararsız bir bileşiktir, ancak 6 aya kadar olan bebeklerden kaçınılmalıdır. Kanda oksijen taşıyan protein olan hemoglobini, oksijen taşıyamayan bir protein formu olan metaemoglobine dönüştürerek, kanın oksijeni taşıma yeteneğini etkileyebilir. Bu bebekler için tehlikeli olabilir ve genellikle "Mavi Bebek Sendromu" olarak bilinir. Bununla birlikte, asidik koşulların nitritten nitrozamin oluşumunu desteklediği gerçeği göz önüne alındığında, hemen hemen tüm gıdaların bir miktar protein içerdiği ve mide nitrozamin üretiminde aside maruz kaldıkları gerçeğiyle birleştiğinde, tamamen önlenemez. Bu nedenle ıspanağın yeniden ısıtılmaması önerisi.

Mükemmel cevap. Rakamların eklenmesini çok isterim - bunun AB'nin aşırı tedbirli olmasından kaynaklandığından şüpheleniyorum.
Muhtemelen doğru...
Öyle olsa bile, bu sadece ıspanak yemeğinin önemli bir bakteri varlığına sahip olması durumunda geçerlidir. Piştikten sonra buzdolabına konulursa, önemli bakteri üremesi olmamalıdır. Çok uzak görünüyor.
EUFIC, eski ve yetersiz sayılara dayandığı için önerisini birkaç yıl önce değiştirdi. Web siteleri artık bu önerilerin hiçbirini içermiyor gibi görünüyor, ancak [bu önerinin kaldırılmasının arkasındaki nedeni açıklayan _Independent_ makale] (https://www.independent.co.uk/life-style/health-and- aileler / sağlık-haberleri / reheat-ıspanak-kanseri-mavi-bebek-sendromu-eufic-hong-kong-bağımsız-okuyucu-şikayet-a7059316.html) hala mevcuttur.
"Ispanak gibi artık yapraklı yeşillikleri iyice ısıtıldıkları sürece yemek de güvenlidir." - https://www.eufic.org/en/food-safety/article/food-hygiene-at-home-how-to-avoid-foodborne-illness
#3
+3
Adam Shiemke
2010-07-20 15:58:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tatmaktan başka bir neden düşünemiyorum.

Geçmişte sağlığıma hiçbir belirgin zararlı etkisi olmadan çok sayıda ıspanak tabağını yeniden ısıttım.

Ispanak yapmaz ' t Pancar yeşili, tasması, hardal yeşili vb. gibi diğer yeşilliklerin sahip olmadığı özel özelliklere sahip olmadıklarından ıspanağın bu açıdan özel olmasının bir nedeni göremiyorum.

Çoğu gibi yeşillikler, aşırı pişirilmeye iyi tepki vermez, bu nedenle yeniden ısıtırken sık sık karıştırın ve iyi olmalısınız.

"* sağlığıma hiçbir zararı dokunmadan *" Büyükbabam bir baca gibi sigara içtiği ve 80 yaşında hala güçlü olduğu için ...


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...