Soru:
Heirloom domates
lavonardo
2010-07-18 13:57:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir domatesi "yadigarı" yapan nedir ve geleneksel domateslerden farkı nedir?

Düzenlendi: miras -> yadigarı, bu şekilde daha mantıklı.

"Heirloom domatesler" Terminolojiyi kesinlikle doğru kullanıyorsunuz, ancak tek düşünebildiğim, sizin ve bir kutu nohut miras kalan kişinin (http://cooking.stackexchange.com/q/5627/) aynı vasiyet okumasından gelir.
üç yanıtlar:
#1
+5
David Ma
2010-07-18 14:27:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Miras domates, orijinal keşfi ve kullanımı olduğu için nispeten değişmemiş bir domates türüdür. Orijinal özellikler, böcekler aracılığıyla ve kontrolsüz bir ortamda açık tozlaşma kullanılarak korunur. Aşılama ve kesme (melezleri klonlamak ve oluşturmak için) veya düz mühendislik gibi seçim teknikleri kullanılmazken, bitkilerin soyları en az 50+ yıl öncesine dayanmalıdır.

Yani bir miras tesisi olacak endüstriyel tarım ortaya çıkmadan önce görülebilecek bir şey. Bazıları nispeten nadir ve egzotik olan pek çok çeşidi vardır, ancak bu size kalitesi veya tadı hakkında gerçekten hiçbir şey söylemiyor.

Bitkilerin yetiştirildiğinden emin olabilirsiniz. büyük endüstriyel çiftliklerden biraz daha küçük ölçekte ve bitkilerin genetik mühendisliği yapılmamış, ancak bu benim için her zaman olumlu bir şey değil.

#2
+3
Joe
2010-07-18 17:56:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ABD'de, normalde bunların "yadigâr" domates olarak pazarlandığını görüyorum; Birleşik Krallık'ta veya Finlandiya'da terimin kullanımına ilişkin kısıtlamaları olabilecek belirli düzenlemeler olup olmadığını bilmiyorum. (şu anda "organik" ile ABD'de olduğu gibi)

Sanayileşmiş çiftçilik için geliştirilmedikleri için, seri üretim için istenen özelliklerde - boyut, yuvarlak şekil, parlak renk, raf ömrü, nakliye dayanıklılığı.

Bu nedenle, çok daha geniş bir çeşitlilik söz konusudur ve küçük çiftliklerde yerel olarak yetiştirilme eğilimindedirler (iyi taşıma eğiliminde olmadıklarından veya mekanize üretim için uygun olmalıdır). Tatlılık, ekşilik, bitki başına meyve sayısı, hastalık direnci, vb. İçin yetiştirilmiş olabilirler, bu nedenle yadigarların mutlaka daha lezzetli olduğunu söyleyemezsiniz; yerel olarak yetiştirilen, o gün toplanan yadigarı olmayan bir domatesin tadı da aynı derecede iyi olabilir.

Bunu netleştirmek için - gerçekten 'kontrolsüz' bir ortamda (belki 'daha az kontrollü' bir ortamda) çok az sebze üretilir - insanlar yüzyıllardır belirli özellikler için seçim yapıyorlar; Sadece kullanılan süreçler o zamanlar çok daha az ileri teknolojiydi - tohumları, sevdiğiniz şeyi üreten bitkilerden kurtardınız, hatta bazılarının melez çeşitleri için elle tozlaştırılmış olması bile mümkündür.)

#3
+2
user784
2010-07-18 21:15:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Miras domatesi, nesilden sonra tohum üretimi tarafından aktarılandır. Çoğu market domatesi, tadı yerine hastalık direnci, saklama vb. Özellikler için geliştirilmiş F-1 hibritleridir. Tohumlarını saklayıp yetiştiremezsiniz, çünkü tohumlar kısır olacaktır veya ebeveynlerden birine geri dönecektir. & yadigarı bitkilerinin tohumlarını onlardan aynı bitkiyi yetiştirerek kurtarabilirsiniz. Eski moda domates tadına sahipler, bu yüzden domatesi gerçekten seven çoğu insan tarafından tercih ediliyor.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...