Soru:
Soya sosu ikamesi
Xepo
2010-07-18 20:06:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tıbbi nedenlerden dolayı vegan ve soya içermeyen yemek yemesi gereken bir arkadaşım için yemek yapıyorum. Gerçekten onun için vejeteryan bir tavada kızartma yapmak istiyordum, ancak et veya soya sosu olmadan tavada kızartmada iyi olabilecek herhangi bir sos bulamıyorum veya bulamıyorum. Ben de tereyağı + soya sosuna çok bağımlı olmalı. = P

Düşünüyordum da, umamiyi elde etmek için tavada mantar ekleyecektim, sıvıyı oluşturmak için şeri + sebze suyu ve lezzet için zencefil + sarımsak + tuz kullanacağım, ama bu çok hafif olacak gibi görünüyor. Soya içermeyen o koyu, zengin soya sosunu elde etmenin bir yolu olmalı mı?

Sekiz yanıtlar:
#1
+5
Chris Jester-Young
2010-07-18 22:43:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zengin tatlı-tuzlu tadı yapmak için soğanları karamelize edebilirsiniz, ancak yavaş yavaş karamelize etmeniz ve çok sabırlı olmanız gerekir ... 5 dakikada yapılmaz.

Ayrıca, Coconut Secret, hazır bir şey için soya içermeyen hindistancevizi bazlı sıvı aminolar yapıyor ve bunu Whole Foods'tan aldık.

Yarım kilo vegan tereyağı ikamesi ile üç kilo dilimlenmiş soğan, bir güveçte on sekiz saat "düşük" bir tatlı tepesi olarak ortaya çıkıyor.
İçerisindeki o tatlı ve zengin tadı elde etmek için soğanları karamelize etmek harika bir fikir. Bunu, Vinko'nun Sherry fikriyle birlikte denemem gerekecek.
#2
+4
Vinko Vrsalovic
2010-07-18 20:20:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tuz ve biber karışımı ile tatlandırılmış PX tatlı şeri indirgeme yapardım (tadına daha fazla baharat ekleyin). Bu tam olarak soya sosunun yerini almaz, ancak koyu, zengin bir tada da sahiptir.

#3
+3
erichui
2010-07-20 05:28:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hazırlık gerektirmeyen bir şey için ilk tercihim soya bazlı olmayan Maggi Sos olacaktır. Biraz daha etli bir tada sahiptir.

Marmite veya Vegemite deneyebilirsiniz. Her ikisi de maya özünden yapılır, koyu renkli ve çok tuzludur. Ayrıca pekmez gibi kalındırlar, bu nedenle uygun bir kıvam elde etmek için suyla seyreltebilirsiniz.

Maggi'nin içinde soya var.
#4
+3
Tim Gilbert
2010-07-20 05:44:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sarımsak ve zencefil fikrine uygun susam yağı kullanmayı deneyin.

#5
+2
Ari
2010-07-20 09:27:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Liquid Aminos'u deneyin.

Bragg'in Liquid Aminos'undan mı bahsediyorsunuz? Worcestershire (vegan bloody mary'ler için) ve Soya ikamesi (düşük sodyum) olarak kullanıyorum
Bragg'ın Liquid Aminos'u soyadan yapılır.
#6
+1
Veee
2010-07-20 07:00:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Teriyaki tarzı bir sos için Mama Sita'nın barbekü turşusu sosunu kullanıyorum. http://www.msita.com/sauces.htm

Tadı, özellikle sarımsak, zencefil ve soğan eklendikten sonra tuhaf bir şekilde teriyaki'ye benzer. Sos da oldukça kalınlaşıyor. Arkadaşınıza benzer bir durumdayım, bu yüzden bazı iyi alternatifler bulmam gerekti.

Şişenin arkasındaki malzemeler: su, doğal maya özü, şeker kamışı, iyotlu tuz , sarımsak, monosodyum glutamat, karamel rengi, karabiber, sitrik asit, disodyum inosinat guanilat ve% 0.1 sodyum benzoat (koruyucu olarak)

Normalde bu bileşenlerin birkaçından uzak dururdum ama bu sos soyadan arınmış olmanız gerekiyorsa buna değer.

#7
+1
Karen
2010-12-25 19:19:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bragg'in Liquid Aminos'u soya içeriyor [Ben de benzer amaçlar için araştırıyordum]. [Hindistan cevizi amino asitlerini bulmadan önce] mantarları [susam yağı ile sote edip püre haline getirerek sos yapmaya teşebbüs etmeyi düşünüyordum, ancak çok fazla değil, çünkü bir lezzet profilinde çok güçlü bir şekilde baskın olabileceğini düşünüyorum. çok dikkatli değilsem çanak] ve biraz su ile inceltin. Etrafta tekmelediğim başka bir fikir, güçlü bir şekilde [zamana bağlı değil (acı olabilir), ancak her zamankinden daha fazla çay ekleyerek] dumanlı Lapsang Souchong demlemek ve daha sonra onu daha kalın bir sos haline getirmek oldu.

#8
+1
Megha
2016-07-01 17:15:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben mantar kedisi öneririm. Bu, Worcestershire sosu ile aynı şekilde kullanılma eğiliminde olan ince, kahverengi, tuzlu ve iştah açıcı bir sostur - ve soya sosuna benzer şekilde, yemek pişirirken tuz ve lezzet derinliği eklemek veya masada baharat vermek için. En sevdiğim vejeteryan ikamelerimden biri.

Geo Watkins 'markası vejetaryenler ve veganlar için güvenlidir ve (az önce kontrol ettim) soya, hatta soya içermez bazı beklenmedik yerlerde bulunabilen lesitin.

Alternatif olarak, ortak malzemelerle çok fazla zorluk çekmeden de yapılabilir (kullandığım tarif burada).Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...