Soru:
Aynı tahtayı et ve sebze için kullanabilir miyim?
user239
2010-07-20 13:34:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yalnızca salata yaparken değil, genel olarak sebze ve et için aynı tabağı kullanmanın iyi olmadığını duydum. Kirdeki bakteri ve etin içindeki bakteri ile ilgili bir şey kötü bir karışım.

Ama merak ediyorum, hem eti hem de sebzeleri birlikte kaynatmanız gereken bir tür güveç mi yapıyorsunuz? aynı panoyu her ikisi için de güvenle kullanabilir miyim?

Zaten birlikte pişirileceği için ne tür tehlike olabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca bkz .: http://cooking.stackexchange.com/questions/2209/how-do-you-properly-clean-a-cutting-board-and-knife-to-prevent-cross-contaminatio
Iki yanıtlar:
#1
+15
moonshadow
2010-07-20 14:13:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Et ve sebze hazırlama araçlarını ve alanlarını her zaman ayrı tutma tavsiyesinin amacının, sebzeleri çok fazla veya az pişirmeyeceğiniz durumlarda çapraz bulaşma olasılığını önlemek için bir alışkanlık oluşturmak olduğunu anlıyorum. herşey; ve benzer şekilde bir catering ortamında, çalışma uygulamalarının çapraz kontaminasyon oluşamayacak şekilde olduğunu görsel olarak gösterebilmek için.

Ben de bunu anlıyorum. Her şey yine de pişirilmek için aynı tencerede gidiyorsa, bu gerçekten önemli değil, ancak profesyonel bir ortamda iseniz, iyi alışkanlıkları sürdürmelisiniz çünkü bir hata insanların sağlığı ve iş için çok maliyetli olabilir. Tabii ki evde yapmak isteyeceğiniz bir hata değil.
Profesyoneller için +1. Evinizde, kullanımları arasında tahtayı yıkayın ve pişirilmiş ile pişmemiş malzemeyi karıştırmayın (arada yıkamadan).
#2
+2
rose
2010-07-20 15:44:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tencereye et ve sebzeler aynı anda girecekse, aynı doğrama tahtasını kullanmanın iyi olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte, genellikle tarifler önce etin kızartılmasını ve ardından sebzelerin eklenmesini gerektirir. Bu durumlarda, farklı bir doğrama tahtası kullanmanızı veya et ve sebzeleri keserken doğrama tahtasını iyice temizlemenizi tavsiye ederim.

Et ve sebzeler için ayrı doğrama tahtalarının kullanılmasının iyi bir uygulama olduğunu kabul ediyorum. özellikle çocuklar veya deneyimsiz aşçılar yemek yaptığınızı gözlemlerse ve yanlışlıkla aynı tabağı her koşulda kullanmanın uygun olduğunu düşünürlerse ikisi birlikte pişirilir.

Eti kızartmak neden bir fark yaratır? Hala tencerede saatlerce kaynamaya gidiyor.
Saatlerce kaynatılacaksa herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum ama sebzeler sadece kısa bir süre eklenecekse (örneğin tavada kızartılmışsa) o zaman bir sorun olabilir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...